Yoga Dersleri                                            Yin Yoga


Yin ve Yang, birbirini tamamlayan, yoganın iki farklı enerji alanıdır. Yang, güneş veya ateşi simgelerken yin, ayı ve suyu temsil eder. Nasıl ki güneşe ve aya, geceye ve gündüze, ateşe ve suya ihtiyacımız varsa yoga yaptığımız süre içinde yang ve yin yogaya da ihtiyacımız vardır. Yang yoga çalışması (temel, vinyasa, power yoga, vb.) yapmakta olan bedenlerin yin yoga çalışması da yapmaları bedeni dengeleyip enerji akışını sağlıklı hale getirir. Yoganın temellerine dayalı olan yin yoga pozlarda uzun süreli kalınan meditatif bir yoga uygulamasıdır. Her pozda değişen hedef bölge ile esnetilen beden, dayanıklılık, enerji akışında sağlık ve zindelik kazanır. Yin yoga aynı zamanda, beden ve zihin bütüğünlüğü sağlayarak bedeni ve zihni meditasyona hazırlar.

Şehir hayatı içinde kendiliğinden oluşan ‘’koşturan, aceleci, zamanı yetmeyen’’ insan hallerinden ‘’daha sakin, farkındalık içinde, kendi ile bağ kuran’’ insan haline geçmeye yardımcı olur. İnsanı yavaşlatarak, kendi içine dönmesini, kendisi ile bağ kurmasını sağlar. Bu yönüyle, özellikle şehirde yaşayan insanlar için bir terapi niteliğindedir. Omurga sağlığı için çok faydalı olan yin yoganın odak noktası daha çok, omurga, kalça, bel bölgesi, leğen kemiği ve bacaklardaki bağ dokulardır. Yin yoga dersleri her yaş ve seviyeye açıktır.


                                    Tao VinyasaTao Vinyasa Yoga Stili, Paul ve Suzee Grilley tarafından geliştirilmiş olup, yang olan Golden Seed (Altın Tohum), Warrior (Savaşçı), ve Flying Dragon (Uçan Ejderha) serilerinden oluşmaktadır. Dersin amacı, kişiye bedensel güçlenme, bedende yang ve yin enerji dengesi sağlamakla birlikte kişiye beden sınırlarının farkındalığını kazandırmaktır. Her derste bir seri öğretilerek ders boyunca aynı serinin ritmik ve akıcı olarak tekrarlı akışları yapılır. Oluşan yang enerjiyi dengelemek için yin yoga uygulaması ile ders tamamlanır.  Temel Hatha yoga uygulamaları da içeren bu ders, yogaya yeni başlayan kişilere de uygun olarak yapılmaktadır.

CONVERSATION

0 yorum:

Yukarı
Git