Keyifli Bir Kış için Minik ÖnerilerSanırım en son sonbahardaydık.. Hava bir sıcak bir soğuk.. Bir yağmurlu bir güneşli giderken henüz ne olduğunu anlayamadan kış gelip yerleşiverdi hayatlarımıza.. Geçen yıllara baktığımda kışı hiç bu kadar keyifle karşılamadığımı, bu kadar farkındalık ve güzellikle yaşamadığımı farkedince bu yazıyı yazmaya karar verdim..Ama önce buraya nasıl geldiğimden biraz bahsedeyim.. Dün çalıştığım şirkete gidiyordum.. otobüse doğru yürürken hava son 4 gündür olduğu gibi yine ince ince yağışlıydı.. Elimde henüz kış gelmeden önce aldığım rengarenk şemsiyemle sakince yürürken, havanın temizliğini, kışın sakinliğini, yağmurda yürümenin keyfini hissettim.. Sonra dedimki.. Bu kış ne kadar da güzel böyle.. Evet benimde hayatımın bazı köşelerinde problemler var tabiki.. Ancak belki de onları problemler olarak adlandırmak yerine geliştiriciler olarak adlandırmak gerek.. Daha da güçlendiğimiz yerler aslında.. Neyse konumuz bu değil buna başka bir yazıda değinirim belki :) Ne diyorduk, kış olanca güzelliğiyle karşımdaydı.. Tertemiz bir hava.. Yağmur.. Sakinlik.. Boynumu sıcacık tutan şal.. Elimdeki renkli şemsiye.. ve daha pek çoğu.. Geçmişte onca yıl yazın özlemiyle yaşadığım, evden çıkmamak için direndiğim kışı, şimdi daha bir keyifle yaşıyorum.. Bu yazıyı yazmaya karar verdikten sonra aklıma gelen bir kaç keyifli fikri sizlerle de paylaşmak istedim.. Her zaman olduğu gibi içlerinde size uyanlar ve uymayanlar olacaktır.. Hadi başlayalım :)

1-Bedeninizi Güçlendirin

Kışla bunun ne ilgisi var diye düşünmüş olanlarınız olabilir.. Ancak beden içinde yaşayan duygusal varlıklar olduğumuzu hatırlarsak, zaman zaman rahatsızlanıp hasta düştüğümüzü göz ardı etmezsek bunun belkide en önemli madde olduğunu farkedebiliriz.. 

Benim örneğime gelecek olursak.. Yaklaşık 4 yıldır yoga yapmama rağmen en yoğun olarak bu yıl yoga yapıyorum diyebilirim.. Düzenli olarak yazıldığım bir yoga stüdyosunda haftanın en az 3 günü yoga derslerine katılıp, gidemediğim günlerde de evde kendim yoga yapıyorum.. Derslerden sonra yorgun, zayıflamış hissettiğim doğru.. Ancak egzersiz teorisine göre, egzersizden sonra zayıf hisseden beden, sonrasında daha güçlü hissediyor.. Bu aralar bende bedenimde gittikçe güçlendiğimi, kendi içimde daha sağlam ve bütün hissettiğimi farkediyorum.. ve bu sağlamlık hissi duygularıma da yansıyor.. İnsan duyguları bedeniyle tamamen bir bütün aslında.. ayak parmağınızdaki bir değişim moralinizi etkileyebiliyor.. Bu nedenle size ilk önerim, kendinize uygun bedeninizi güçlendirecek bir yöntem bulun.. Bu belki dövüş sanatları, belki dağa tırmanmak, belki yoga, belki de spor salonuna yazılmak olabilir.. Hangisi size daha iyi geliyorsa onu seçin ve bedeni güçlendirin.. İlk adım güçlenmekten geliyor..

2-Bu kışı renklere boyayın

Düşündüm de kış gelince genelde hep siyah giyiniyoruz..  Neden olabilir diye baktım ve farkettim ki daha henüz ilkokuldayken renkleri öğrendiğimiz sırada, koyu ve siyah renklerin güneş ışınlarını en fazla çeken renkler olduğunu ve bizi daha çok ısıtacağından bu renklere kışın daha çok ağırlık vermemiz gerektiğini öğrenmiş, o günden beridir her kış koyu renkler giyip durmuştum... Ama bir dakika, yahu doğada bu kutup ayıları falan bizden daha soğuk yerde değiller mi? Bu hayvanların tüyleri neden bembeyaz. Ah tabi ya, doğa bunu unutmuş atlamış bu kısmı, tüh kimse de uyarmamış. Zavallı kutup ayısı ve diğer beyaz tüylü hayvanlar.. karda kışta napıyorlardır kim bilir..Birileri doğayı ilkokula göndermeli :) Siyah giye giye içimiz kararmadı mı? Siyah giymekten kışı içsel olarak reddeder olduk yahu. Boşverdim gerçekten iki üç güneş ışını daha az çekeyim ama daha renkli daha güzel bir kış olsun benim için dedim.. Ve siyah şemsiye dururken gidip pembeli beyazlı bir şemsiye aldım.. Evet şu an tüm montlarım siyah olabilir fakat bunlar henüz renklilerini alacak kadar param olmadığındandır :) Şimdi yeni bir kaban alacak olsam gider turuncu alırım :) Güneş rengi :) Eminim çoğunuz gardolaplarınızı yeni düzenlediniz, kışlıkları çıkardınız.. Hadi biraz renkli şeyler ekleyin.. Paranız yoksa da kıyafet takaslarına gidebilir, pazarlara bakabilirsiniz.. Bu kışı renklere boyayalım :)

3-Kahkahalarınız Bol Olsun

Yazın geze toza eşi dostu görememiş olabilirsiniz.. Benim gibi :) .. E hadi bir kış klasiği olan, bir şişe boza ve biraz leblebiyle yazın gidemediğiniz pek çok dostunuzu evinde ziyaret edebilir, tv yi kapatıp, telefonları bir yana bırakıp güzel sohbetlere dalabilirsiniz.. Hem yazın neler yaptıklarınızı konuşur.. Bu kış ne var ne yok nasıl da güzel geçiyor anlatır, arada da benim yazımdan bahseder kulağımı çınlatırsınız :) Güzel olmaz mı :)

4-Kendinizle Kalın

Eş dost vakit geçirdik.. Şimdi biraz kendimizle kalma vakti.. Farkettiniz mi bilmem ama hiç birşey yapmadan öyle boş boş kaldığımız zaman neredeyse yok.. Özellikle şehirde yaşayanlar olarak.. Hep birşeyler yapma, birşeylerle uğraşma oyalanma hali içindeyiz.. Ama içimizde güzel bir ses var.. Hey dostum baksana buradayım şu telefonu kapasanda biraz oturup konuşsak he nasıl olur? diye seslenen birisi... Evet bizler çok gelişmiş türleriz, hem telefonla uğraşırken arkadaşları dinleyip yanıt verebiliyoruz fakat bu hayatta öğrendiğim en önemli şeylerden biri şudur .. Kendinle kalabilmek çok ama çok önemli bir şey.. Kışla ne ilgisi var diye düşünmeyin.. Kışın her şey içe dönmeye başlar.. Enerjimiz içe döner.. ve biraz durulur sakinleşmek isteriz.. Farkında olmadan içe döneriz aslında.. Ve iç sesimizi duymaya başlarsak kış daha bir işlevsel olur.. Kış belkide amacına ulaşmış olur.. Yazın yapacak daha çok şey vardır.. Havuza girmek, denize girmek,, dışarda eğlenmek, konsere gitmek, arkadaşlarla buluşmak, vs vs.. Ancak kışın bu liste azalır.. Evde kalmak daha bi önem kazanır.. Öyleyse evde kimse yokken biraz belkide bi 5 dk kendi kendinizle hiçbir şey yapmadan kalın.. Telefonsuz, tv siz,radyosuz, öylece kalın.. O anda bile beden çalışırken, içinizde ki sesi dinleyin.. zihin elbette hep bişeylerde olucak.. bişeyler dicek.. desin dinleyin.. konuşun kendinizle.. hatta ve hatta meditasyon yapın.. evet nihayet lafı buraya getirdim :) günde bir 5 dk ile başlayın ve her 7 günde bir 5 dk daha artırın.. sonra görüceksiniz yalnız kalmak değil bu kendinizle kalmak aslında.. o zaman herhangi bir şeye bağımlı olmadan da yaşabildiğinizi.. tv telefon olmadığında delirmediğinizi.. ve kışın olanca güzelliğiyle önünüzde durduğunu görüceksiniz.

5-Evde Klasikleşin

Kışın klasiklerini tek tek maddelemek istemediğimde hepsini bir arada vermek istedim..

 Mesela bir kestane pişirmek şehirdeki evde zor olsa da onunda yöntemleri var.. 

Sıcak şarap ? Çok güzel sıcak şarap yapan bir arkadaşım var böyle meyvelerle tarçın kabuğuyla falan, gelse de içsek diye bekliyorum :) 

Kahve Kitap ikilisi favorim.. Evde oturmuşsun,, kaloriferin yanında.. rahat bir koltuktasın.. Elinde güzel bir roman.. yanında sıcacık kahven.. ya da sıcak çikolatan :) ooh mis 

Yazı yazmak.. şu an benim yaptığım gibi olmak zorunda değil.. bir deftere karalamak inanın çok iyi geliyor.. belki bu kışın sizin için nasıl geçmekte olduğunu anlatan bir yazı yazarsınız.. Tabi yine rahat koltuk ve sıcak bir şeyler var..

Salep.. Ah salep canım salep.. Hele de tarçınlı salep.. sıcacık salep.. Bir kış klasiği.. 

Dışarıyı seyre dalmak.. Perdeleri açıp koltuğa şöyle bir yaslanıp dışarıda akan hayatı izlemek.. bana iyi gelir genelde.. 

Film-Batteniye de iyi bir ikilidir.. Kış gelse de birleşsek diye bakarlar :) Ne zamandır aklnızda olan bir film belki şimdi patlattığınız mısır eşliğinde sizi ısıtan batteniye varlığında izlenmeyi bekliyor olabilir :)

Evde sevdiğiniz bir sanatla uğraşmak belki bu madde pek klasik değil ama, sevdiğiniz vakit ayırmak istediğiniz bir uğraş olabilir.. mesela büyüklerimiz salça yapar ya hani.. kışa hazırlık misali.. siz de belki ne zamandır yapmak istediğiniz bir resmi, boyamak istediğiniz bir çantayı, dikmek istediğiniz kumaşları kenarda bekletiyorsanız artık çıkarma vakti.. ya da belki şimdi böyle şeyler yapmak fikri geldi aklınıza.. hadi biraz kendimizi ifade edelim.. okulda yaptığımız simli yılbaşı kartlarını özlediğimi farkettim şu an bunları yazarken.. Bugün gidip malzeme alıp bu kartlardan yapıcam ve sevdiklerime postalicam.. buraya yazdım :)

6-Dışarıda Temiz Bir Yürüyüş

Ah güzel pazar.. Nasıl yürünür seninle.. Eşofmanları çekip yanıma çanta falan almadan ellerim ceplerimde belki kulağımda müzik.. öyle yürüyorum sokakta.. havada oksijen bol.. ferahlık rahatlık hissi.. çekiyorum içime taze havayı.. Kış güzel şey.. helede pazar günü yürüyüş yapabiliyorsan eğer..

7-Tiyatroya Gidin

Dışarıda seyircilerini bekleyen alkışlanmaya layık pek çok oyun var.. Açık konuşmak gerekirse tv izlerken kandırılıyoruz.. Bir dizi takip edersin mesela.. Bende çok dizi izledim tv den bu arada.. diziye tam kendini kaptırdın pat bir reklam.. sonra dizi tekrar başlar.. bi bakarsın meğerse sonuymuş dizinin..reklamdan önceki son sahneyi tekrar izletirler bide utanmadan.. gelde sinirlenme.. kimsenin bu kadar vaktimizi çalmasına izin vermemeliyiz.. hele de para ödeyerek!!! Tiyatrolar, o anda oynanan, öncesinde oyuncuların pek çok prova yapıp emek sarfettiği ve bu emeğe karşılık bir tv paketine ödenen paradan çok daha düşük fiyatlara biletleri olan harika sanat yerleridir.. Özellikle devlet ve şehir tiyatrolarına uğrarsanız gözleriniz dolarak alkışladığınızda iyi ki gelmişim diyeceğiniz yerlerdir.. Dizilere haksızlık etmek istemem ama keşke her yer tiyatro olsa.. eminim çok daha öğretici ve farkındalığımızı artırıp uyandırıcı olurdu..Belki tiyatroya zaten gidiyorsunuz.. benimkisi öneriler işte sizi bilgisiz yerine koyduğumu sanmayın sadece gitmeyenler için öneriler :) ve Kış, o güzel tiyatro salonlarına gitmek için harika bir zaman..

8-Müzeler - Sergiler Vaoow neler varmış böyle?

Yazın müzeleri, sergileri ihmal etmiş olabiliriz.. Ya da hiç böyle bir alışkanlığımız olmayabilir.. Ancak sanatsal bir esere bakarken insanın aklına türlü türlü yaratıcı fikirler gelebiliyor.. Size bir şeyler çağrıştırabiliyor.. Şu an Türkiye'de de çok güzel müze ve sergiler mevcut.. Hatta çocukları buraya götürmek çok önemli.. onların algısını açmak geleceğin algısını açmak aslında.. avmlerde bir çocuk alışveriş için daha çok para kazanması ve o paraları harcaması gerektiğine içten içe ikna olurken, bir müze ya da sergide kendide böyle şeyler yapabileceğini, kendini ifade etmiş insanların ışığında görmeye ve üretmeye doğru yola çıkar.. Kış yine ne güzel bir mevsimki, müze ve sergilere biraz daha yaklaşmamızı sağlar.. 

9-Gönüllü İşler Yapmak

 Kışın attığımız bir tohum yazın yeşerir.. Gönüllü işlerde tohumlar gibidir.. Siz neler yapabilirsiniz? Elinizden ne gelir? Mesela bir hayvan barınağına mama bağışlamak? Bir derneğe gönüllü üye olmak? Zumbara'da gönüllü bir servis açmak? Kitap bağışlamak? Huzur evini ziyaret? Kıreşleri ziyaret? Gönüllü yoga dersleri vermek? Gönüllü spor yaptırmak? Kıyafetlerinizi veya eşyalarınızı paylaşmak? Bunlar kalbi açan bizi iyi hissettiren, huzurlu şeyler.. Henüz fikir aklınıza geldiğinde bile nasıl iyi hissettiğinize şaşırabilirsiniz.. Mevcudiyetimiz birbirimize yardım etmekten geçtiğinde daha anlamlı oluyor..Hayat daha yaşanabilir oluyor.. Bu kış belkide sizin için bunun zamanıdır..

10-Geocaching Oynayın

Bu güzel oyundan haberiniz var mı bilmem ama.. Şehirde şu an saklanmış olan bir sürü gerçek kutu var.. Bu kutuların yanından habersizce geçiyor olabilirsiniz.. Kışın bu oyunu oynamak daha maceralı.. Ben yaklaşık 1,5 yıldır oynuyorum 100 ün üstünde kutu buldum.. ve bu oyun bir diğer yandan çok bereketli.. Çünkü yeni yeni güzel insanlarla tanışabilirsiniz..Şu an dünyada 2 milyondan fazla kutu saklı..bazen bir kutuya giderken diğer bir oyuncuylada karşılaşabilirsiniz.. Zorluk derecelerine göre yeni maceralara atılabilirsiniz.. Dilerseniz sadece bireysel olarak kendi başınıza bu oyunu oynabilirsiniz.. Hem de ücret ödemeden.. Bu oyunu öğrenebileceğiniz güzel bir yer biliyorum http://www.geocachingturkiye.org/ .. Hadi iyi avlanmalar :)

Oh 10 tane madde sıralamışım bile.. Bunlar dediğim gibi sadece önerilerim.. bazı yerlerde bazı şeyleri eleştirmiş olabilirim :) affola.. sizin aklınıza daha başka şeyler geliyorsa bu yazının altına yorum yazarak paylaşabilirsiniz..


Kış paylaştıkça güzel.. Hem kendimizle, hem sevdiklerimizle..

Hoş kışlar olsun :)

Yoga dilinde bir teşekkür
Namaste :)


CONVERSATION

0 yorum:

Yukarı
Git