Evde Yoga Yapma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları




Bundan bir önceki yazımda yoga eğitmeni olarak asıl zorluğun öğrencilere değil kendimize evde yoga yaptırabilmek olduğundan bahsetmiştim. Gelen yorumlardan anladım ki bu konuda yalnız değilim. İnsanın evde yoga yapma alışkanlığı kazanabilmesi gerçekten başlı başına bir disiplin gerektiriyor. 

Zen ve Okçuluk Kitabın'da Ok atmayı Zen felsefesi üzerinden çalıştıran bir hoca, bu konuda disiplin kazanmaya zorlanan öğrencisine '' Ok atmak içinizden doğal bir şekilde gelmeye başlayana dek her gün ok atmaya çalışmalısınız'' diyor. Bu cümle beni çok etkiledi. Yoga pratiği için de aynısı geçerli. Başta bir ihtiyaç halinde olmayan, içinizden gelmeyen yoga pratiği kendinizi her gün mata oturtmayı başardıkça içinizden doğal olarak geliyor olacak. Kendi deneyimimden de bunun böyle olduğunu doğrulayabilirim. 

Ev pratiği oluşturmada kendi yöntemlerimi aşağıda sıraladım. Umarım işinize yarar bir şeyler çıkarabilmişimdir.

1- Ev Pratiği Yapmaya Niyet Etmek




Öncelikle bu güne dek pratik yapmadığınız için kendinizi dövüyor, azarlıyorsanız bunu bırakın. Hiç bir faydası olmadığı gibi sizi bu işten daha da soğutur. Bu işin en başında açık kalplilikle niyet etmek geliyor. Dikkat ederseniz kendinize söz vermenizden değil, özellikle niyet etmekten bahsediyorum. Çünkü öğrendim ve gördüm ki söz vermek muhakkak ve muhakkak yapılması gereken yapılmadığında ise insana üzüntü veren bir şey. Kısacası şiddet içeriyor. Vivet'in bize söylediği şey çok hoşuma gitmişti ''söz verdiğimizde hayat başımıza gelebilir ve o sözü tutamayabiliriz'' . Bu nedenle sizi öncelikle açık bir kalple, yani tüm olasılıklara açık bir şekilde evde yoga pratiğinizi yapmak için niyet etmeye davet ediyorum. Böylece hem sizin kalpten gelecek olan çabanız ve hayatın sunacağı fırsatlar için alan açılmaya başlayacak.

2-Doğru Malzeme Seçimi




Evde yoga pratiği yapabilmeniz için bir kaç ekipmana ihtiyacınız olacak. Şart değil elbetteki ancak bunları almak hem motivasyonunuzu artırabilir hem de daha keyifli bir pratik olması adına işinizi kolaylaştırabilir. Eğer özellikle hep zora kaçan kendini zorlamaya alışmış biriyseniz bu malzemeleri almanızı tavsiye ederim.

İlk olarak elleri kaydırmayan gerçek bir yoga matı genellikle kauçuk malzemeden oluyor. Piyasada yoga matı olarak satılan pek çok mat aslında yoga matı değil, çünkü hem kaydırıyor hem de dayanıksız ve çabuk yıpranıyorlar. Bu konuda iyi olan belli başlı markalar var. Ücretleri biraz yüksek (180-250 TL arasında) ama inanın aldığınıza değer. Bu matları özellikle yoga merkezlerinde bulmak mümkün. Ama eğer ki ben bu kadar bütçe ayıramam diyorsanız ev pratiğinden yoksun kalmamak için başlangıçta daha uygun fiyatlı bir mat veya ikinci el olanları alabilirsiniz. Matın yanında yoga pratiğinizde size yardımcı olacak köpük blok (Decathlon'dan uygun fiyata bulunabilir), yoga kemeri, battaniye, yoga minderi veya evdeki minderler, ve göz yastığı almak yararlı olacaktır. Bu konuda yönlendirme veya destek isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz yardımcı olmaktan memnun olurum.


3- Evde Bir Yoga Köşesi Oluşturmak




Yoga yapmak için aslında tek ihtiyacımız olan temiz bir alan ve bedenimizdir. Ancak motivasyonu ve içsel ilham duygusunu geliştirmek adına evinizde, fotoğraftaki gibi kendi evimde oluşturduğum bir yoga köşesi veya alanı oluşturmanız güzel olur. Bu köşe istediğiniz gibi şekillendirilebilir, yeter ki sizi çeken bir yanı, ilham veren bir enerjisi olsun. 

4- Doğru Zamanı Seçmek




Bu kısım bana göre gerçekten çok hassas. Eski metinlere göre yoga aslında sabahları gün doğmadan yapılan bir pratik. Ancak batıda yaşadığımız hayat buna malesef müsade etmeyebilir. İşten yorgun argın dönüp, gece anca kendine vakit ayırabilen ve haliyle 12-1 gibi yatağa giren birisi için sabah 5 te kalkıp yoga yapmak çok zorlayıcı olabilir. Bu durumda yogamızı kendi yaşam koşullarımıza adapte etmemizde fayda var. Eskilerin yaşam tarzı ile bizimki bir olmadığından her kişi kendine özgü zamanını belirleyebilir. Ki günümüzde yoga merkezlerinde de hemen her saatte yoga dersleri var. Ben kendi adıma yıllarca sabah erken kalkıp yoga yapmak konusunda kendimi çok hırpaladım. Uykuyu seven bir bedenim var ve uyanmadığım zamanlarda kendime çok kızdım. Ve bunun aslında kendime ne kadar şiddet içerdiğini, yogamı ne kadar bir kalıp olarak gördüğümü fark ettim. Şimdi artık inanın her güne özel bir zamanda yogamı yapıyorum. Sabit bir saatim yok. Siz de günlük akışınıza bakın ve kendinize yogayı merkezine alan bir çerçeve oluşturmaya çalışın. Yoga yapacağınız saat her gün değişkenlik gösterebilir ya da her gün sabit bir saat olabilir. Önemli olan kendinizi dövmeden, gerçekçi, uygulanabilir bir zaman belirlemeniz. Eğer ki rutinleri olan bir hayat içindeyseniz her gün sabit bir zaman belirlemek bedenin saatini ayarlamak adına da yararlı olabilir. İlk başlarda bu saate uymak zor olabilir ama zamanla alıştığınızı göreceksiniz. Hatta ilk başlarda belki içinizden gelmeyecek yoga yapmak ve bunun hakkında Zen ve Okçuluk kitabında çok güzel bir cümle var '' Ok atmak doğal olarak içinden gelene dek ok atma pratiği yapmalısın.'' Yogada aynı şekilde, şu an düzenli olarak içinizden yoga yapmak gelmiyor olabilir, aynı şekilde diş fırçalamakta böyleydi değil mi? Ama artık diş fırçalamadan uyuyamıyorsunuz belkide. Bu içinizden doğal olarak geliyor çünkü bilincinize yerleşmiş durumda. Yoganında böyle bir sürece ihtiyacı var. İçinizden gelene dek kendinizi her gün matın üzerine oturtmanız gerekiyor. Kendinize burada hocalık yapmanız gerek. Bu nedenle her gün doğru zamanınızı bulun ve kendinizi mata oturtun. 

5- Doğru Süreyi Seçmek




Yoga ev pratiği oluşturmada beni en çok zorlayan ön yargım her gün en az 1 saat yoga yapMALIYIM kalıbım olmuştur. Iyengar bir kitabında diyor ki 10 dk bile olsa mata gel, yeter ki gel. Diyelim o gün için belirlediğiniz bir zaman var ama başınıza hayat geldi ve o sürede yapmak mümkün değil. Belki 5 dk belki 10-15 dk nız var o zaman onu kullanın. Bir güneşe selam veya bir meditasyon, belki sadece nefes çalışması olacak ama yine de bir şeyler yapmış bilincinize bu pratiği almış olacaksınız. 1 sıfırdan iyidir her zaman. Kendinizi dövmeden, şefkatle olana olduğu kadarı ile bir yaklaşım sergilemek bu pratiğinizin özünde olsun.

6- Yoga Body Kontrolü




Benim çok faydalandığım bir başka yolda yoga body veya yoga arkadaşı edinmek. Hergün pratik yapacağımıza dair onunla sözleşip haberleşmek, birbirimizi kontrol etmek. Bu bir whatsupp grubunda yoga grubu oluşturmakla da olabilir. Kendinize yakın hissettiğiniz, sizin gibi evde yoga pratiğine başlamaya gönlü olan ama bir türlü başlayamayan arkadaşlarınızı bir grupta birleştirip 21 gün boyunca yoga yapmayı teklif ederek birbirinizi kontrol etmeyi önerebilirsiniz. Bu gerçekten güçlü bir adım oluyor. Burada yoga hakkında fotolar, paylaşımlar ve birbirinizi kontrol etmek motivasyonunuzunda canlı kalmasını sağlıyor. 

7- Yoga Challenge'lara Katılmak




Yoga elbetteki challange içeren bir uygulama değil. Buradaki challenge kişinin kendine meydan okuması aslında. Farklı yoga internet siteleri var, genellikle yurtdışı kaynaklılar ve zaman zaman 21 günlük yoga challengelar düzenliyorlar. Ücretsiz yoga videoları da yayınladıkları oluyor. Bu siteleri takip ederek motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Bu sitelerden bazıları;

Wanderlust TV
Yogaglo
Yoga International
Yoga with Andrie-Youtube kanalı
Yoga Uni-Türkiye

Ya da bir önceki maddede dediğim gibi arkadaşlarınızla kendi aranızda bir yoga challenge süreci başlatabilirsiniz.

8- Yoga Sekanslarınızı Belirlemek




Yoga eğitmeni olmanın en güzel yanlarından biri kendi bedenine, ihtiyacına uygun yoga sekansları yazabilmek. Ben bundan inanılmaz keyif alıyorum. Bir gün önceden siz de kendi yoga ders akışınızı hazırlayabilirsiniz. Bu neden iyi olur, eğer ki matın üzerine gelipte ne yapacağınızı düşünüyorsanız bedeni dinlemek ilk başta zor geliyorsa bir gün önceden yarının programını hazırlamak sizi bu vakit kaybından kurtarabilir. Eğer yoga eğitmeni değilseniz, bu konuda destek alabilir veya internette seviyenize uygun videolardan faydalanabilirsiniz. Ancak tavsiyem, artık yogayı her gün içinizden yapmak doğal olarak gelmeye başladıktan sonra bu planları bir kenara bırakıp bedenin yönlendirmesine izin vermenizdir. Böylelikle beden size ihtiyaç duyduğu pratiği yaptırıyor olacak. 

9- Yoga Grup Derslerine Katılmak




Evet amacımız evde yoga pratiğimizi düzenli yapma alışkanlığı kazanmak. Fakat diğer bir yandan bu pratiğimizin farklı bakış açıları ile de beslenmesi önemli. Ben bunun için halen sınıf derslerine gitmeye devam ediyorum ve pratiğimde bu derslerden gerçekten besleniyor. Hem grup halinde ders yapmanın enerjisi de bana iyi geliyor, ev pratiğinin sizi bu beslenmeden koparmasına da izin vermemek lazım diye düşünüyorum. Yine de bu çok kişisel bir durum, eğer ki hiç içinizden gelmiyorsa bir kenarda bekleyebilir.

10- Yoga Kitapları Okumak




Çeşitli yoga kitapları okumak bana çok ilham veriyor. Özellikle Iyengar'ın kitapları, Yoga sutralar, Bhagavad Gita, Yoga tarihi hakkındaki kitaplar zihinsel olarak da beslenmemi sağlıyor. Facebook'ta kurduğum Yoga Kütüphanesi grubundan çeşitli kitap önerileri bularak yoga pratiğine olan motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

11- Zinciri Kırma 




Bu sene ablamın sayesinde keşfettim. Barış Özcan bir kişisel gelişim eğitmeni ve bir alışkanlık kazanmak isteyenlere özel bir teknik geliştirmiş. Bu tekniğe de Zinciri Kırma ismi vermiş. Web sitesinde 2017 yılına özel hazırladığı bir takvim var, günler arka arkaya dizili ve her günün üzerine eğer o gün hedefinizi gerçekleştirdiyseniz bir çarpı atıyorsunuz. Bu çarpılar atıldıkça arka arkaya dizilerek bir zincir oluşturuyorlar ve asıl amacınız bu zinciri kırmamak oluyor. Ben şu an bunu uyguluyorum ve web sitesinden hem ücretsiz takvimi hem de ücretli büyük renkli posteri aldım, yoga yaptığım odamda duruyor. Her gün onu görmek bana amacımı da hatırlatıyor. Size de tavsiye ederim web sitesi;

http://barisozcan.com/2017de-zinciri-kirma/

Bu siteden ücretsiz takvimi indirebilir, videoyu izleyebilirsiniz.

12- Yoga Günlüğü Yazmak




Siz de benim gibi yazmayı sevenlerdenseniz, ev pratiğiniz hakkında bir web sitesinde yazabilir veya güzel bir defter edinerek her günkü pratiğiniz hakkında yazabilirsiniz. Sonradan bu yazılara bakarak gelişim durumunuzu görebilirsiniz.

13- Yoga İnzivasına Katılmak



Bu şart değil elbetteki fakat disiplin oluşturmada etkili oluyor. Kendinize yakın hissettiğiniz bir eğitmenin inziva programına dahil olarak, inziva süresince programa uymaya çalışırken her gün yoga yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Fakat evde yoga yapma alışkanlığı kazanmak için bir inzivaya katılmayı beklemeyin. Bir an önce başlayın, başladıktan sonra da bu programlara katılabilirsiniz.

14- Yoga Eğitmeni ile Birebir Çalışmak




Kendinizi yakın hissettiğiniz bir yoga hocanız var ise onunla birebir özel ders olarak çalışmayı teklif edebilir, onun rehberliğinde ilerlemeyi de seçebilirsiniz. Eğitmeninizle haftanın belli günleri çalışmak size yaptığı rehberlik ev pratiğinizi canlı tutmanızı sağlayabilir. Özellikle ev pratiği oluşturmaya çalıştığınızdan ona da bahsederek bu konuda kendisinden destek isteyebilirsiniz. Her gün eğitmeninizle çalışma fırsatınız olmasa dahi size rehberlik eden birinin hayatınızda olması uygulamanızı derinleştirebilir.

15- Rutinden Sıkılıyorum Oyunlaştırsam Diyenlere




Bir arkadaşımla şöyle bir yöntem geliştirmeye karar verdik. Bir kutuya 21 adet çekiliş kağıtları atıp her gün ne çıkarsa onu uygulamaya başlayacağız. Örnek olarak bu kağıtlarda bugün 10 dk meditasyon, 20 dk güneşe selam, gibi şeyler yazabilir. Bu işi biraz daha eğlenceli hale getirebilir. Bazılarımız için eğlenmek ciddi bir ihtiyaç olabilir, o zaman bu ihtiyaca yönelik pratiğimizi daha yaratıcı ve eğlenceli hale neden getirmeyelim ki? Siz de kendi yaratıcılığınızı kendi ihtiyacınız ne ise ona hitaben konuşturabilirsiniz. 

16- Müzik Seçimi




Eğer ki sizi gaza getirecekse sevdiğiniz müzikleri pratiğiniz boyunca çalabilirsiniz. İlla ki spiritüel müzikler veya mantralar olmak zorunda değil. Mesela geçenlerde Ateş Bağdaş'la Pink Floyd eşliğinde Budokon yaptık. Olabilir. Ama müzik fazla geliyorsa da çalmak şart değil. Bu da aslında o günkü modunuza bağlı bir şey. Bazı günler çalasınız vardır bazı günler yoktur. Bazen pratiğin başında müzik açar sonuna doğru kaparsınız. Önemli olan kendinize uygun seçimler yapabilmek.

Benim şimdilik kendi hayatımdan gelenler bunlar. Her şeyden önce bana kalırsa en önemli şey açık kalplilikle niyet etmek ve bir an önce uygulamaya geçmek. Bunların yanında unutmayın ki insanın bir günü bir gününü tutmayabilir, ve biz insan olarak karmaşık varlıklarız. Kendimize şefkat duymak önceliğimiz olmalı. Fakat burada ince bir ayar var. Çok konfor alanında kalmadan çok da kendini zorlamadan orta yolu bulmak lazım. Çünkü bazen kendimize şefkatli olalım derken de bir bakmışız hep aynı yerde konfor alanındayız. İlk başlarda kendinizden çok büyük şeyler beklememekte önemli, sınırlarınızı doğru tespit ederek taşıyabileceğiniz kadarını üstlenin ve her zaman esnek olmaya, planda değişiklikler yapmaya açık olun. Böyle böyle kendinize en uygun olanı bulacaksınız buna inanın. 

Keyifli pratikleriniz olsun

Namaste

CONVERSATION

1 yorum:

YC dedi ki...

Elinize sağlık. Çok guzel ve faydalı bir yazi olmuş. .

Yukarı
Git