Yaşam KoçluğuHerkes, içinde duyulmayı bekleyen bir bilge taşır.

Yaşam Koçluğu Nedir?

İçimizde var olan bize bahşedilmiş potansiyeli genellikle kullanmayız. Günlük rutinimizde kalmak bize en kolay gelen şeylerdendir. Ancak içimizden bir ses zaman zaman bize yapmamız gereken bir şeyle olduğunu fısıldar. Ne varki o sesi genellikle bastırır, güvenli olan limanımızdan ayrılmayı, yeni sulara açılmayı korkutucu, zorlayıcı veya zahmetli gördüğümüzden olduğumuz yerde kalmayı seçeriz. İçimizdeki ses ise zamanla susar ve rutin günlük işlerde hayallerini yitirmiş kişiler halinde yaşamaya devam ederiz.

Yaşam koçluğu,o devamlı bastırdığınız içsel sesinizin yükselmesine, bu sesin söylediklerini can kulağı ile dinleyip içsel bilgeliğinize ulaşmanızı sağlar.Koçluk, sizi bulunduğunuz yerden olmak istediğiniz yere ulaşmanız için, var olan içsel gücünüzü ortaya çıkarmanızı ve kullanmanızı sağlar. Ulaşmak istediğiniz hedefe doğru, kendi içsel gücünüz ve içsel rehberiniz yardımıyla yol alırken,koçunuz size bu yolculukta takip, gözlem, ve motivasyonla yanınızda olarak yolda kalmanızı ve hedefinize ulaşmanızı sağlar.

Ortalama bir insan ömrü 960 ay ve şu ana dek yaşadığınız ayları 960'tan çıkartır, zamanın hızla akıp gittiğini ay sonunun çabucak geldiğini de hesaba katarsanız, kendinizi gerçekleştirmek, hayallerinizi ortaya dökmek, kim olduğunuzu görmek için daha ne kadar bekliyor olacaksınız?


İyi Bir Yaşam Koçu Kimdir?

İyi bir yaşam koçu, öncelikle size akıl vermeden, sizin içinizdeki rehberi doğru sorular sorarak ortaya çıkartabilen kişidir.

İyi bir yaşam koçu, gerçekten dinleyen ve ''an'' da olan kişidir.

İyi bir yaşam koçu, içinizdeki rehbere güven duyan kişidir.

İyi bir yaşam koçu, kendini en kısa zamanda etkisiz hale getiren yani sizi özgürleştiren sizi kendisine bağımlı kılmayan kişidir.

İyi bir yaşam koçu, istediği yere ulaşmış kendine de koçluk yapabilen ve bunu hissettirebilen bir kişidir.

İyi bir yaşam koçu, dürüst, açık, saygılı, empati kurabilen, işinde bilgili ve samimidir.

Koçlukla Nasıl Tanıştım?

Koçlukla 2013 yılında ID International Coaching Academy'nin verdiği ICF onaylı koçluğun ilk eğitimi olan ''Awareness Focused Coaching'' eğitimi ile tanıştım. İlk modülü tamamladıktan sonra, çalıştığım şirkette ve özel yaşamımda koçluk yapmaya başladım.  Bir yılın ardından yani 2014'te ID International Coaching Academy'nin 2.modülü olan ''Changed Focused Coaching'' eğitimini tamamladım. Şu an halen, iş yerimde ve özel hayatta koçluk yapmaya devam ediyorum.

Koçlukta Süreç Nasıl İşliyor?

Öncelikle hayatınızda değiştirmeyi istediğiniz, varmaya çalıştığınız bir hedefiniz var mı bunu tespit ederek başlayabilirsiniz.(Eğer hayatınızda herhangi bir hedefiniz yok ise benimle görüşerek hayatınızda geliştirmek istediğiniz alanı koçluk yaşam çarkı ile birlikte tespit edebiliriz.)

Koçluk seansında öncelikle görüşmemizin gizliliği için birlikte koçluk sözleşmeyi yapıyor olacağız.Bu sözleşme tamami ile koç-danışan mahremiyetini korumak adına olacak olan bir taahüttür.

Size koçluk hakkında genel ve kısa bir bilgi ile seansların işleyiş sürecini, birlikte nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatıyor olacağım.

Ardından, koçluk seansımız başlıyor olacak, gelişim durumunuza göre düzenli ve gerekli olan sayıda buluşmalarımız olacak.


Nasıl Bir Koçluk Yaklaşımı İzliyorum?

2010 yılından bu güne dek yoga ile bütünleşmiş, yoga ışığı ile yolumdaki akışa güven duyduğum, içimdeki sesi dinlemeyi öğrendiğim bir bakış açım var. Koçluk, hedef odaklı bir çalışma gibi görünebilir, ancak yogada öğrendiğim ve bana en çok yardımcı olan şey ''hedef odaklı bir zihinden araştıran bir zihne'' geçiş koçluk seanslarımın temelini oluşturmakta.Koçlukta danışanlarım ile belirlediğimiz hedeflerin onlar için sıkı sıkıya bağlandıkları, hayatlarında hırs haline getirdikleri bir şey olmasından ziyade, belirlediğimiz hedefe doğru yol alırken, bu yolculukta onlara eşlik eden, yollarına çıkan her ne olursa ''Görmelerine'' dair bir farkındalık geliştirmelerine ve bu yolculuktan eğlenmelerine, keyif almalarına yardımcı olduğum bir koçluk tarzı benimsiyorum. Bana göre aslında hedefin kendisinden ziyade hedefe doğru gittiğimiz yolu ''Nasıl'' gittiğimiz, o yolculukta ''Ne Öğrendiğimiz'' daha önemli. Hayatta hedeflere de ihtiyacımız var ancak o hedeflere hırsla bağlandığımızda hedefin esiri haline gelip asıl amacımız olan hayattan tat alma halinden uzaklaşabiliyoruz. Oysaki, bu hedefe bağlanmadan, isteklerimizi doğru yönlendirerek, yolculuk içinde araştırıp öğrenerek de hedefe doğru yol almak mümkün. Böylelikle, daha keyifli, samimi, kendimizle bağ içinde olduğumuz bir yolculuk içinde oluyoruz. Yoga benim, hayata güvenmemi, içimdeki güce, içimdeki sese güvenmemi sağlayan ve hayattaki zor koşullarda nefesimle birlikte kalabilmemi sağlayan en büyük öğretmenim. Koçluk ise, kendimi ve hayatımı yönetmemi, içsel ışığımı sorularla canlandırmamı sağlayan beni yolda tutan harika bir araç. Yoga bakış açısı ve felsefesinin ışığında, koçluk etik değerlerini harmanladığım koçluk seansları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Nasıl Randevu Alabilirsiniz?

İletişim bölümünden e-mail veya telefon ile bana ulaşabilirsiniz.
CONVERSATION

Yukarı
Git