Yoga


  ''Yoga, hayale dalmayan bir zihne sahip olma yöntemidir. Yoga, burada ve şimdide olma bilimidir. Yoga, artık geleceğe yönelmemeye hazırsın anlamına gelir. Yoga, artık umut etmemeye ve varoluşunun bir adım önüne zıplamamaya hazırsın demektir. Yoga, gerçekle olduğu gibi yüzleşmek demektir.'' OSHO


Yoga Nedir ve Ne Değildir?


Yoga, çok eski ve köklü bir tarihçenin ötesinde herkes için farklı anlamlar içeren bir uygulama bir yaşam tarzıdır. Yoganın ne olmadığını bilmek onun ne olduğunu anlamamıza, ve kendimiz için anlamını bulmamıza yardımcı olabilir.


Yoga, sanskritçede ''Birlik'' ''Bütünlük'' demektir. Yoga, şartlanmış olandan şartlanmamış olana bir davettir. Şartlanmamış olan: Yüksek zihin, Öz, Tanrı, Shiva..Ve yoga gerçekleri görebilmek için uygulanan bir teknik olmaya başlar.


*Yoga Bir Din Değildir.


Yoga bir din ya da dini öğreti değildir. Herhangi bir uygulamanın din olabilmesi için bir peygamber aracılığı ile gelmiş, anlatılmış olması gerekir. Dinlerde, takip edilen bir peygamber vardır. Oysaki yogada herhangi bir peygamber veya izlenilen bir kutsal kitap yoktur.


Yoganın tarihi, bundan 5000 yıl öncesine dayanır ve ilk izlerine Hindistan'da rastlanır. Yoga hakkındaki yazılı olan ilk kaynak ise Veda'larda bulunmaktadır. Sembolik anlatımların bulunduğu bu kaynağı Upanişad'larda yine sembolik anlatım içeren kaynaklar bulunmaktadır.


Yoganın temel kaynaklarından olan, mitolojik eser Bhagavad Gita'da ilk kez yoganın herkes için uygulanabilir bir sistem olduğu anlatılmıştır.


Yazılı kaynaklar arasında, Patanjali adlı ünlü bilge tarafından oluşturulmuş Yoga Sutralar , yoganın yazılı en önemli kaynağıdır. Sözlü olarak aktarılmakta olan yoga geleneği, yoga sutralar sayesinde derlenerek yazılı metin halinde aktarılmaya başlanmıştır.Patanjali, yoga sutraları 196 vecizeden oluşturmuş olup, Raja yoga (klasik yoga) dan bahsetmektedir. Patanjali, yogayı bulan kişi değil, sözlü olan bu geleneği yazılı metne döken bir bilgedir.


Patanjali'nin yoga sutraları günümüz yoga uygulamasını temelini oluşturmaktadır.


Patanjali'nin 8 Basamaklı Astha-Anga Yogası


Yoga, Yoga Sutralar'da da belirtildiği gibi aydınlanmaya giden yollardan biridir. Ve bu aydınlanma yolu için yoga sutralarda 8 aşama belirtilmiştir.


1-Yama-Davranışlar

 Dünyaya daha insancıl bir temel oluşturmamıza yardımcı olan dış dünya ile ilişki ve davranışımızı içerirç


2-Niyama-Tutumlar
İçsel disiplinleri içerir.

3-Asana
Yoga pozlarının fiziksel uygulaması. Bedene sağlık veren duruşlar.

4-Pranayama
Bilinçli olarak nefesle kurduğumuz ilişki, nefes teknikleri.

5-Prathyara
Algıların denetlenmesi, duyuların içe yönelmesi.

6-Dharana
Meditatif zihin.

7-Dhyana
Meditatif konsantrasyon

8-Samadhi
Aydınlanma, birlik, bütünlük haline ulaşmak.

Yoga, her an yerde olan bir yaşam biçimi iken, bizi bütünlüğe doğru taşır. Tüm insanlık aslında bu birlik bilincine doğru zaten yol almaktadır, ancak yoga ile bu yol daha bilinçli ve görünür hale gelmekte, yaşamımıza farkındalık katmaktadır. Yoga'nın tarihsel geçmişi ve anlatılanlar bir yana ünlü bilgelerin dediği gibi aslında yoga sizin için ne ise o'dur. 

Benim İçin Yoga Demek;

Hayatımı ikiye ayırmak demek aslında. Yoga'dan öncesi ve Yoga'dan sonrası. Geçmişe baktığımda,  yogadan önce daha sisli ve ne olduğunun bilincinde olmadan geçen günlerimi, yogadan sonra daha özümseyerek ve duyarak yaşamaya başladım. Yoga, zihni şimdiye davet eden yani sizi olduğunuz yerle yüzleştiren bir hal. Ve genellikle hep gelecek hayalleri içinde olan bizler, acı çekmemek için şimdiden kaçıyoruz. Oysaki yoga ile şimdiye gelmeye başlayan zihin, bedenin de şimdide olması ile bir bütünlüğe kavuşuyor. Böylece, bu anda neler olup bittiğini daha net görmeye başladığımız bu yer, aslında hayatın ta kendisi oluyor. Hayat ne geçmişte, ne gelecekte, hayat aslında şimdide yaşanıyor. Yoganın bana en güzel hediyesi şimdiyi yaşamayı öğretmiş olması. Bu, öğrenim, anı yaşamak değil aslında, anı yaşamak daha çok olanları boş verip eğlenip geçmekten ibaret bir kavramı çağrıştırırken şimdiyi yaşamak şu an önümüze her ne geldiyse ona bakıp onu olduğu gibi yaşamak anlamına geliyor. Bu anda eğlencede var, hüzün de var. Bana göre bu yaşamın en büyük dersleri şimdide gerçekleşiyor.Yoga'da bunu öğreten en iyi öğretmenlerden biri. CONVERSATION

1 yorum:

Unknown dedi ki...


Wow, fantastic weblog structure! How lengthy have you been running a blog for? you make running a blog glance easy. The entire glance of your site is wonderful, as smartly as the content material!
gmail log in

Yukarı
Git